ENG I TR

PALS KURSU

Genel Bilgiler

PALS (Pediatric Advanced Life Support-Çocuklarda İleri Yaşam Desteği), eğitmenler tarafından bir dizi pediatrik acil durumun simüle edilerek çocuk hastaların sistematik değerlendirilmesi, temel ve ileri yaşam desteği yaklaşımları ile etkin resüsitasyon ve ekip dinamikleri eğitiminin bir sınıf ortamında videolar kullanılarak yapıldığı bir kurstur.

Derneğimiz 2006 yılından beri dünyada “Çocuklarda İleri Yaşam Desteği” eğitimi konseptini geliştiren American Heart Association/American Academy of Pediatrics'in geliştirdiği Pediatric Advanced Life Support (PALS) kurslarını düzenlemektedir.

Derneğimiz tarafından 2004 yılında başlatılan girişimlerimiz uzun bir değerlendirme sürecinden sonra kabul edilmiş; derneğimize PALS kursları için "AHA International Training Organization" statüsü tanıyan resmi anlaşma 2007 Ocak ayında imzalanarak yürürlüğe girmiştir.

PALS kurslarında orijinal kitap, video ve testler kullanılmaktadır. Kitap ve videolar İngilizce'dir ancak uygulamalı eğitim ve sınavlar Türkçe yapılmaktadır.

 

PALS Uygulayıcı Kursu

Uygulayıcı kursu, iki günde toplam yaklaşık 16 saat süren teorik ve maketler üzerinde senaryo temelli uygulamalı eğitimler ile yazılı ve maketler üzerinde senaryoya dayalı uygulama sınavından oluşmaktadır.

Kurslarda konuşma dili ve uygulamalı sınavlar Türkçe olmakla birlikte kurs kitapları, videolar ve test sınavı İngilizcedir. Bu nedenle PALS uygulayıcı kurslarına katılacak sağlık personelinin kitapları okuyacak ve videoyu anlayacak kadar İngilizce bilmesi gerekmektedir. Kursiyerlerin İngilizce konuşması veya sözlü soruları cevaplaması gerekli değildir.

Kursa tam olarak katılan, gerekli becerileri edinen ve yazılı ve uygulamalı sınavda başarılı olan katılımcılara uluslararası geçerli "AHA/AAP PALS Provider" kimlik kartı ve sertifika verilmektedir.

 

PALS Eğitici Kursu

PALS uygulayıcı eğitimini üstün başarı ile tamamlamış uygulayıcılardan uygun görülen kişiler "PALS eğiticisi" olmak üzere davet edilmekte ve ayrı bir kursa tabi tutulmaktadır.